Spel en de herhaling die daarbij hoort maakt alles leuker, dus leren ook! Het is dan ook geen wonder dat spel door alle leeftijden en vakgebieden verweven is in de kinderopvang en het primair onderwijs. Automatiseren is zo’n rekenvaardigheid waarbij spel heel goed werkt. Waarom gaan herhaling en spel hand in hand bij het automatiseren en hoe werkt dit in de praktijk bij kleuters? Aan het eind van deze blog weet je het!
De afgelopen jaren zijn de rekendoelen voor kleuters aangescherpt. De nieuwe rekenmethodes van groep 3 gaan uit van deze nieuwe doelen, wat betekent dat we kleuters hier goed op moeten voorbereiden. Zo geven we ze een goede start in groep 3. Eén van de voorwaarden van die goede start is leren automatiseren. En als je dit zoals bij alle kleuteractiviteiten in spelvorm doet, is het één groot feest!
Om goed te weten waar we het over hebben, is het belangrijk om eerst onderscheid te maken tussen automatiseren en memoriseren.
Bij de vraag “Wat is 1+1?” geeft een kind het antwoord “2.” De leerkracht vraagt hoe het kind tot dit antwoord is gekomen. Het kind zegt: “Ik weet dat gewoon.” In dit geval heeft het kind de som gememoriseerd. Het antwoord zit direct in het geheugen en het kind heeft geen denkstappen meer nodig om het juiste antwoord te geven.
Bij automatiseren kan een kind snel een antwoord geven op een rekenvraag, maar maakt het nog gebruik van een denkstapje dat maximaal 5 seconden duurt. Automatiseren is een belangrijk doel, omdat het kinderen helpt flexibel te rekenen en deze vaardigheden toe te passen in nieuwe situaties. Spel en herhaling spelen een grote rol bij het leren automatiseren.
Ten eerste: spelletjes spelen voelt niet als leren en is gewoon leuk! Goede spelletjes sluiten aan bij de belevingswereld en het niveau van kinderen. Zonder dat ze het doorhebben, doen ze belangrijke leerervaringen op! Daarnaast bevatten spelletjes vaak herhaling, wat een voorwaarde is bij het automatiseren. Herhaling wordt door veel kleuters als prettig ervaren. Door vaak dezelfde speelse handeling uit te voeren, merkt het kind dat het steeds makkelijker gaat. En dat geeft zelfvertrouwen!
Natuurlijk draait het spelen van spelletjes om plezier! Verbeter fouten op speelse wijze en zorg er zo voor dat de kinderen betrokken blijven en pret hebben. Tijdens het spelen van de spelletjes kun je tegelijkertijd peilen wat de kinderen al begrijpen, kennen en kunnen. Handig om steeds het juiste niveau te kunnen bepalen!
Hier zijn een aantal eenvoudig uit te voeren automatiseringsspelletjes voor groep 1-2 die veel herhaling bevatten:
(Voor kinderen die al toe zijn aan het spelenderwijs oefenen van eenvoudige sommen)
Je ziet het; ook automatiseren wordt een feestje als je het spelenderwijs aanpakt!