Voorbereidend schrijven gaat (nog) niet over perfecte letters. Het draait juist om alles wat daaronder ligt: soepel sturen, een richting vasthouden, bochten maken en leren doseren met druk. In groep 1, 2 en 3 kan dat heel leuk geoefend worden via tekenen en schilderen.
In deze blog staan twee activiteiten met een zee-thema centraal. “Vissen in de zee” is een fijne instap waarbij kinderen lekker vrij en zwierend lijnen maken en daarna ineens visjes gaan herkennen in hun eigen tekening. “Zeilen” is net wat uitdagender en daardoor ideaal als verdiepende oefening: kinderen tekenen met één vloeiende beweging mast en zeilen en herhalen dit meerdere keren.
Schrijven vraagt om motorische controle en een goede samenwerking tussen ogen en hand. Met deze activiteiten oefenen kinderen onder andere:
Ze oefenen vooral vloeiende bewegingen en ritme (lange slingerlijnen), maar ook gerichtheid (omtrekken) en controle (schilderen binnen een vorm).
Deze opdracht vraagt meer precisie, richtingwissels (schuin, recht, gebogen) en planning (eerst horizon, dan mast/zeil, dan boot). Daarom is dit een mooie vervolgstap na de ‘vissen in de zee’ oefening.
Met “Vissen in de zee” krijgen kinderen alle ruimte om bewegingen los en vloeiend te maken én vormen te ontdekken. Met “Zeilen” wordt daarop voortgebouwd met meer gerichte, herhaalbare bewegingen. Zo worden de basisvaardigheden voor het schrijven geoefend op een creatieve, ontspannen manier, precies wat jonge kinderen nodig hebben voordat letters echt betekenis krijgen.
Probeer beide activiteiten: start met de vissen als instap en bied zeilen aan als verdieping. Observeer vooral: beweegt het kind vloeiend, kan het herhalen, en blijft de hand ontspannen? Die signalen vertellen veel over de schrijfontwikkeling.